iOS vs Android – porównanie najczęściej używanych systemów

IPHONE

System operacyjny Android znajdziemy w zdecydowanej większość dostępnych na rynku smartfonów i tabletów. iOS z kolei zarezerwowany jest jedynie dla smartfonów, tabletów oraz laptopów firmy Apple. Są to dwa zupełnie różne systemy operacyjne, które mają zarówno swoje wady, jak i zalety.
Czym charakteryzuje się Android, co wyróżnia iOS oraz który z tych systemów wybrać, by być naprawdę zadowolonym ze swojej decyzji?

Android – najpopularniejszy system operacyjny dla smartfonów i tabletów

Android to system operacyjny od marki Google. Jest to OS otwarty, który pozwala na szerokie możliwości personalizacji zarówno z poziomu użytkownika, jak i producentów smartfonów. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania ustawień oraz interfejsu telefonu do naszych potrzeb. Mówiąc krótko, jeśli coś w wyglądzie lub funkcjonalności Androida nam nie odpowiada, w każdej chwili możemy to zmienić.
Na Androida mamy także dostępny ogromny wybór aplikacji i gier. Dostępne są zarówno te darmowe, jak i płatne. Jednak, mimo konieczności zapłacenia za możliwość korzystania z niektórych z nich, cena zakupu aplikacji w Google Play jest stosunkowo niska.

Android

Android to system, który zainstalowany jest na większości smartfonów. Oznacza to, że mamy ogromny wybór marek i modeli telefonów z Androidem. Możemy zdecydować się więc zarówno na budżetowy smartfon w niskiej cenie, jak i kupić drogiego flagowca z nowoczesnym designem i wysoką funkcjonalnością.

Otwartość Androida to jednak nie tylko jego zaleta, ale także i wada. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które nie są zbyt obeznanie z funkcjami telefonu. Poprzez łatwy dostęp do ustawień i plików systemowych, można coś zepsuć czy niechcący zmienić. Otwartość Androida to także gratka dla rozmaitych cyberprzestępców, którzy mogą wykorzystać luki systemowe, aby wykraść nasze dane czy zainstalować na telefonie złośliwe oprogramowanie.

iOS – system operacyjny Apple idealnie dostosowany do wymagań sprzętowych

W przeciwieństwie do Androida, iOS to system zamknięty, co może być zarówno jego wadą, jak i zaletą. Użytkownik kupując telefon, którym kieruje iOS, musi bowiem zaakceptować jego wygląd oraz funkcjonalność. Nie mamy możliwości zmiany interfejsu, zmodyfikowania ustawień systemowych, ani wgrania swojego własnego oprogramowania.

Jedynym miejscem, z którego możemy pobrać aplikacje, jest Apple Store. Aplikacji na Iphone i inne urządzenia sterowane przez iOS, jest jednak znacznie mniej niż programów i gier dostępnych na popularniejszego Androida. Kosztują także znacznie więcej niż te same aplikacje dostępne na smartfony sterowane przez system operacyjny Google.

Iphone Apple

Ideą iOS i produktów marki Apple jest to, że sprzęt ma po prostu działać. I rzeczywiście jako, że iOS jest systemem autorskim, który stworzony został tylko do obsługi sprzętu giganta z Cupertino, działa on bardzo dobrze i płynnie. Nie znajdziemy w nim bowiem, jak ma to miejsce w przypadku Androida nakładek, które mogą znacznie spowalniać pracę sprzętu. Dzięki temu, smartfony i tablety Apple działają płynnie i nie zwalniają nawet po kilku latach użytkowania.
iOS to system operacyjny, który znajdziemy tylko na sprzęcie produkowanym przez firmę Apple. Oznacza to dla nas zdecydowanie mniejszy wybór urządzeń oraz ich wyższą cenę. Nie oszukujmy się bowiem, smartfony, laptopy oraz tablety Apple kosztują bowiem bardzo dużo, przez co pozwolić sobie na nie mogą tylko osoby o dość zasobnych portfelach. Jednak kupując taki sprzęt, mamy możliwość zintegrowania ze sobą wszystkich urządzeń Apple i otrzymania w efekcie rozbudowanego oraz intuicyjnego w obsłudze ekosystemu, w którym wszystko doskonale ze sobą współpracuje.

Co wybrać Android czy iOS?

Niestety, na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ona bowiem w dużej mierze od naszych indywidualnych oczekiwań oraz upodobań. Jeśli jednak szczególne znaczenie ma dla nas bezpieczeństwo i niezawodność sprzętu, a przy tym mamy odpowiednio zasobny portfel, warto postawić na smartfony i urządzenia mobilne firmy Apple z iOS, które doskonale ze sobą współpracują. Jeśli natomiast potrzebujemy budżetowego lub droższego sprzętu mobilnego, który chcemy dostosować do naszych wymagań i upodobań, wybierzmy smartfon lub tablet sterowany przez system Android, którego otwartość daje wręcz nieograniczone możliwości personalizacji.

 

Leave a Response

Facebook